Sort by

m a r i a has logged 196 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Our Ladies

Our Ladies

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spinners

Spinners

2014
×
Edit this entry  
04
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry  
04
The Moon

The Moon

1994
×
Edit this entry  
03
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Krisha

Krisha

2014
×
Edit this entry  
02
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Edit this entry  
02
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
Edit this entry  
02
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
02
Memorable

Memorable

2019
×
Edit this entry  
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
You, Me and Him

You, Me and Him

2007
×
Edit this entry  
28
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
28
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
27
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
27
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★½
Edit this entry  
22
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Four Minutes

Four Minutes

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mud

Mud

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry