Sort by

mariana has logged 176 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spy

Spy

2015
×
Edit this entry  
31
Yearly Departed

Yearly Departed

2020
×
Edit this entry  
30
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
23
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
18
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
09
Shrek

Shrek

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
03
Ouverture of Something that Never Ended

Ouverture of Something that Never Ended

2020
×
Edit this entry  
02
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Photograph

The Photograph

2020
×
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
12
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
Edit this entry  
10
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Matilda

Matilda

1996
×
Read the review Edit this entry  
05
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry