Maria has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Think of England

Think of England

1999
×
Edit this entry  
20
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ju-On: Origins

Ju-On: Origins

2020
×
Edit this entry  
07
Paradise

Paradise

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
8½

1963
×
Edit this entry  
25
Listen

Listen

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
Edit this entry  
04
Carnage

Carnage

2020
×
Edit this entry  
04
Meine Liebe

Meine Liebe

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Regada

Regada

2020
×
Edit this entry  
04
The Bite

The Bite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rain Hums a Lullaby to Pain

Rain Hums a Lullaby to Pain

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Overseas

Overseas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eyimofe (This Is My Desire)

Eyimofe (This Is My Desire)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
31
Made in Bangladesh

Made in Bangladesh

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Fever

The Fever

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elena

Elena

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thesis

Thesis

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Rape of Recy Taylor

The Rape of Recy Taylor

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Act

The Act

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Her Smell

Her Smell

2018
×
Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
American Factory

American Factory

2019
×
Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★
Edit this entry