Sort by

Maria has logged 203 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★★
Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hoffmaniada

Hoffmaniada

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Alpha

Alpha

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry