Sort by

Maria has logged 442 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
04
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
26
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Edit this entry  
17
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry