Sort by

Maria has logged 43 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mother India

Mother India

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shree 420

Shree 420

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nashville

Nashville

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tribhanga

Tribhanga

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen

The Queen

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry