Maria has logged 38 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
Read the review Edit this entry  
29
Don

Don

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bobby

Bobby

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amar Akbar Anthony

Amar Akbar Anthony

1977
×
★★★½
Edit this entry  
23
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
F for Fake

F for Fake

1973
×
Read the review Edit this entry  
11
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★
Edit this entry