μαρία has logged 146 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
11
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Read prior review Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Heart of Me

The Heart of Me

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
Titanic

Titanic

1997
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ouzeri Tsitsanis

Ouzeri Tsitsanis

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sahara

Sahara

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ρόδα Τσάντα Και Κοπάνα

Ρόδα Τσάντα Και Κοπάνα

1982
×
Read the review Edit this entry  
08
Avalon High

Avalon High

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Evening to You

Good Evening to You

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
06
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry