Sort by

mariah has logged 146 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Z-O-M-B-I-E-S 2

Z-O-M-B-I-E-S 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
Edit this entry  
09
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
Edit this entry  
06
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★½
Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read other review Edit this entry  
12
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry