Sort by

m has logged 540 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Wicked Part 1

Wicked Part 1

2024
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Mom Is a Character 2

My Mom Is a Character 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry