Sort by

m has logged 71 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Torment

Torment

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It

It

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Open House

The Open House

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Sam Was Here

Sam Was Here

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Omen

The Omen

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Child

The Devil's Child

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Absentia

Absentia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Purge

The Purge

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Duplicity

Duplicity

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Down a Dark Hall

Down a Dark Hall

2018
×
★★
Edit this entry  
23
In Darkness

In Darkness

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Book Club

Book Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone

Gone

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Compulsion

Compulsion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Elis

Elis

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★½
Edit this entry