RSS feed for Marie
  • Friday Night

    Friday Night

    New favorite movie

  • The Beguiled

    The Beguiled

    ★★★★

    Oh man oh boy oh wow

  • Morris from America

    Morris from America

    ★★★½

    Markees Christmas is gonna be HUUUUGE

  • Meet Joe Black

    Meet Joe Black

    ★★½

    This movie is 3 hours long.

  • Weiner

    Weiner

    ★★★★½

    What a great New York movie.

  • The Damned

    The Damned

    ★★★

    Had to look up the plot on Wikipedia in the bathroom during the movie, but Martin is a great character

  • When the Cat Comes

    When the Cat Comes

    ★★★½

    Literally "save the cat" the movie but on acid

  • Everybody Wants Some!!

    Everybody Wants Some!!

    ★★★★

    I wish this went on for like 10 hours.

  • Rock Star

    Rock Star

    ★★

    Mark Wahlberg's character finds redemption by getting into grunge music at the end of this movie.

  • Joy

    Joy

    ★★★

    Potential 2015 Double Features for "JOY":

    JOY + STEVE JOBS:
    Character studies of contemporary american "inventors." Both have a theatrical sense of un-reality.

    JOY + ALOHA:
    B. Coops dub feature (we can add BURNT in here too, but I haven't seen it). Both films have busy cameras and tell old-fashioned cinematic stories, with emphasis on "magic"

    JOY + THE INTERN:
    Father-figure Bobby DeNiro guides two ambitious and intelligent women to success in opposite ways. What wave of feminism are we on now?

  • Popcorn

    Popcorn

    ★★★

    Some real questionable reggae in this movie.

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

    To quote a tweet from my friend Bernardo:

    "In a room full of strangers in the dark, clapping and crying tears of joy. movies movies movies movies movies"