RSS feed for Carman

Carman has written 41 reviews for films during 2014.

  • Exodus: Gods and Kings

    Exodus: Gods and Kings

    ★½

    my favorite part was that one white horse that could be seen running away from the Israelites in the background, only to be demolished by the tsunami minutes later

  • Don't Go Breaking My Heart

    Don't Go Breaking My Heart

    ★★★½

    even an old country romance between two old country people needs a little capital to keep up with competition from Hong Kong

  • Clouds of Sils Maria

    Clouds of Sils Maria

    ★★★

    Felt more like a fun exercise than actually something fully thought out.

  • Leviathan

    Leviathan

    ★★½

    Couldn't help but think of Thom Andersen's comments about Chinatown being "history written by the victors but as usual, it is written in crocodile tears" when watching this.

  • Chinese Box

    Chinese Box

    ★★

    [director's cut]
    So does Jeremy Irons have to have sex with Gong Li to understand Hong Kong or...

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★

    oh

  • Dear White People

    Dear White People

    ★★★★½

    Not a review, but I interviewed writer/director Justin Simien for LAist and it'd be really cool if you read it!

  • Aberdeen

    Aberdeen

    ★½

    Clunky The Way We Live Now intertwining family drama shot like a TV commercial to whatever end I must've completely missed. Typically goes quite melodramatic as one would expect from a Hong Kong film but this one was beyond the tolerable range of my Western tastes. Louis Koo's character is utterly despicable and women are either totally vacuous or perpetual victims. Somehow, the plot device involving a dead chameleon named "Greenie" is not as unwieldy as the metaphor involving a famous Star Wars blooper.

  • Two Lovers

    Two Lovers

    ★★★½

    Jewish moms

  • The Judge

    The Judge

    ★★★

    Surprisingly watchable drama with an A-cast giving B+ performances with C+ material. It never reaches the pathos it aims for, but the heavier moments never fall flat on their face as much as just land toothlessly, "Holocene" be damned. D'Onofrio and Kaminski make this worth a "why the fuck not" matinee screening.

  • Husbands

    Husbands

    ★★★

    What else is there to do but laugh.

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    You're not daydreaming, you're sleepwalking.