RSS feed for Carman

Carman has written 27 reviews for films rated ★★★½ .

  • A Better Tomorrow II

    A Better Tomorrow II

    ★★★½

    "For you, rice nothing. For us, rice just like my father and mother. Don't fuck with my family."

    John Woo gets it

  • Bringing Out the Dead

    Bringing Out the Dead

    ★★★½

    lol did Paul Schrader really name two of the characters after Mary

  • Welcome to Marwen

    Welcome to Marwen

    ★★★½

    tired: Bradley Cooper casting Lady Gaga to play a pop star who people told was too ugly to make it

    wired: Clint Eastwood casting his own daughter to play his estranged daughter

    inspired: Robert Zemeckis casting his own wife to play a porn star that the incel hero cranks it to

  • Viva Las Vegas

    Viva Las Vegas

    ★★★½

    an 85-minute CinemaScope rock’n’roll fever dream about being horny for Ann-Margret with a twisted metal finale in the Mojave Desert. sublime.

  • Mask

    Mask

    ★★★½

    a movie about faces and glances—not just Eric Stoltz's under all the make up, but especially Sam Elliott's

  • The Wandering Soap Opera

    The Wandering Soap Opera

    ★★★½

    In high school, a friend of mine would dramatically say, "Los guantes... los guantes son pesces!" as a joke that any sentence could be given a shot of pathos when said in Spanish.

  • Susan Slept Here

    Susan Slept Here

    ★★★½

    what aweird movie to watch this week

  • Clash of the Wolves

    Clash of the Wolves

    ★★★½

    A Western with wolves instead of Indians and a wolf has a Lacanian moment and identity crisis when it sees itself in the mirror wearing a fake bear. This movie rips.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★½

    Finally, a movie that understands how hard it is to quit smoking.

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★½

    i'm thinking he's back

  • Near Dark

    Near Dark

    ★★★½

    the night has its price

  • Chan Is Missing

    Chan Is Missing

    ★★★½

    "In those days all the Chinese characters on TV and in movies were laundry men, servants, cooks or, worse, Fu Manchus and Suzie Wongs. They were all stereotypical images," Chan Is Missing director Wayne Wang told LAist. "There hadn't been a film done that represented Chinese, Chinese-Americans, or [San Francisco's] Chinatown in a very real way."

    "In the end it's really about the people in Chinatown."

    I didn't get into it in my interview with Wang on LAist (at least…