RSS feed for Carman

Carman has written 11 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Shop Around the Corner

    The Shop Around the Corner

    ★★★★½

    Capitalism: A Love Story

  • The Mule

    The Mule

    ★★★★½

    Eastwood made a tender film about the failure of the American Dream that doubles as a road trip through America’s beautiful heartland and as an episode of Diners, Drive-Ins and Dives. it’s also one of the funniest movies of the year. i can’t fucking believe it.

  • The Cameraman

    The Cameraman

    ★★★★½

    avant-garde filmmaker pioneer turns to commercial work to gain acceptance

  • Dear White People

    Dear White People

    ★★★★½

    Not a review, but I interviewed writer/director Justin Simien for LAist and it'd be really cool if you read it!

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★½

    poetry in motion

    my review for LAist

  • The Third Man

    The Third Man

    ★★★★½

    So apparently this exists on the Wikipedia page for some reason: en.wikipedia.org/wiki/File:The_Third_Man.gif

  • Band of Outsiders

    Band of Outsiders

    ★★★★½

    I've seen the film at least half-dozen times before and it never really occurred to me how dumb all three of the characters are.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

    (an incomplete thing that I'll never finish so I'll just leave it here)

    Many have approached Wes Anderson's latest fishbowl of a film as some sort of response to his critics and a self-reflexive culmination of his previous body of work. It's the "most Wes Anderson-y of Wes Anderson movies." As if he read the thinkpieces by his naysayers after Moonrise Kingdom and said, "Oh you don't like my stories-within-stories? Well here's a story-within-a-story-within-a-story." While this may or may not…

  • An Autumn Afternoon

    An Autumn Afternoon

    ★★★★½

    I wonder if that dance scene in 35 rhums with the Commodores song was Claire Denis' own interpretation of the naval march at Torys Bar.

    edit: oh oops 35 rhums is based on Late Spring too late the connection has already been made in my head

  • Center Stage

    Center Stage

    ★★★★½

    Literally luminous.

  • Zero Dark Thirty

    Zero Dark Thirty

    ★★★★½

    Plenty of Smart Movie Critic Things have been said about it by Smart Movie Critics that are right on the mark (along with Dumb Pundit Things from Dumb Pundits) so I have nothing else to add other than this is really one hell of a thrilling movie-going experience.