RSS feed for Carman

Carman has written 22 reviews for films rated ★★★★ .

  • Roma

    Roma

    ★★★★

    total catnip for me, even with Cuarón’s annoying quirks

  • The Other Side of the Wind

    The Other Side of the Wind

    ★★★★

    stoner comedy of the year

  • Peggy Sue Got Married

    Peggy Sue Got Married

    ★★★★

    name a more iconic duo than Nicolas Cage and Jim Carrey

  • 24 Frames

    24 Frames

    ★★★★

    i think Abbas Kiarostami and Gary Larson have the same sense of humor re: cows

  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

    Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

    ★★★★

    The best comic book movies are Tsui Hark movies.

  • The Untouchables

    The Untouchables

    ★★★★

    Brian De Palma's A Study of Kevin Costner's Face

  • The Manxman

    The Manxman

    ★★★★

    leave it to Alfred Hitchcock to make the grinding of millstones to be both erotic and an expression of the Lord's wrath

  • Los Angeles Plays Itself

    Los Angeles Plays Itself

    ★★★★

    Thom Andersen spends three hours to ultimately say how huge of a fan he is of the L.A. Rebellion, and I'm ok with that.

  • Beau Travail

    Beau Travail

    ★★★★

    be the dancer in your mind like Denis Lavant

  • Oh... Rosalinda!!

    Oh... Rosalinda!!

    ★★★★

    ...and that's why you don't get drunk in Vienna *J. Walter Weatherman's arm falls off*

  • Dragon Inn

    Dragon Inn

    ★★★★

    no such thing as a quiet meal in a King Hu film

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★

    oh