Sort by

marinitim has logged 291 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Come Play

Come Play

2020
×
★½
Edit this entry  
29
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Least of These: A Christmas Story

The Least of These: A Christmas Story

2018
×
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thor

Thor

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Edit this entry  
09
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
★½
Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Alive

Alive

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read prior review Edit this entry  
10
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Teeth

Teeth

2007
×
★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry