RSS feed for marisa_mira
  • 1917

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound

  • The Highwaymen

  • Us

    ★★★★

  • Stuffed

    ★★★

  • Long Shot

    ★★★★½

  • Daniel Isn't Real

    ★★★½

  • Body at Brighton Rock

    ★★½

  • Horror Noire: A History of Black Horror

  • The Prodigy

  • Troop Zero

  • Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

    ★★★½

  • Little Monsters

    ★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • Romantic Comedy

    ★½

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

  • Fyre

  • Escape Room

    ★★½

  • Vice

  • Escape at Dannemora

  • The Nightingale

    ★★★★

  • The House with a Clock in Its Walls

  • Suspiria

  • Roma

  • The Witch in the Window

  • Avengers: Infinity War

  • Gerald's Game

  • First Reformed

    ★★★★

  • Abducted in Plain Sight

  • Split

  • Don't Breathe

  • De Palma

  • Paddington

    ★★

  • Guardians of the Galaxy

  • Saint Bernard

  • Skinned Deep

  • Unbreakable

    ★★★½

  • The Lost World: Jurassic Park

  • Freeway

  • To Die For

  • In the Mouth of Madness

  • Matinee

  • Stay Tuned

  • Welcome Home, Roxy Carmichael

  • Frankenhooker

  • Basket Case 2

  • Earth Girls Are Easy

  • Dolls

  • Witchboard

    ★★½

  • The Fly

  • TerrorVision

  • Into the Night

  • Mausoleum

  • Poltergeist

  • Sisters

  • Hungry Wives

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★

  • Creature from the Black Lagoon

  • House of Wax

  • The Wolf Man

  • The Bride of Frankenstein

  • Frankenstein

  • Dracula