Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
El Coyote y la Bronca

El Coyote y la Bronca

1980
×
Edit this entry  
12
Mi querido viejo

Mi querido viejo

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Saratoga Trunk

Saratoga Trunk

1945
×
★★
Edit this entry  
29
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★½
Edit this entry  
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1960
×
Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger

The Hunger

1983
×
Read the review Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Benji

Benji

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
Edit this entry  
12
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
05
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry