• Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★

    petition to make mean girls day a federal holiday

  • I Married a Witch

    I Married a Witch

    ★★★★½

    veronica lake is my dream girlfriend

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★★

    i relate to this because i, too have a dysfunctional relationship with my mother

  • Belle de Jour

    Belle de Jour

    ★★★★★

    belle de jour is haunting, mysterious, oozing with sensuality, just like sèverine's daydreams. sèverine has a secretive allure, and even though she's the main protagonist, you don't really get to know her, at the end she's like an unsolved mystery. i know i mentioned this in my previous review, but i just had to say it again! catherine deneuve portrays every itch of sèverine perfectly, from her internal struggles to her character's transformation from the shy, quiet housewife to the…

  • The Last Metro

    The Last Metro

    ★★★★½

    how could i not lose my mind when he held me prisoner in his arms

    i'm a loss for words.

    the last metro radiates bittersweetness, transporting us back to an era where fear and uncertainess was a lingering presense. i knew i going to love this film within the opening credits alone, with edith piaf's magnetic crooning in the background, it made me feel elated and more excited to watch it. the cinematography feels like an illusion, mixing art and…

  • Charade

    Charade

    ★★★★

    stop bullying me, everyone bullies me

    me & regina lampart are basically the same person: we both stress eat, we both think women make better spies, we both have trust issues, we both wonder how cary grant shaves his chin dimple, and we are BOTH in the middle of a nervous breakdown. i've never felt so seen! charade feels like a ticking bomb waiting to explode, it makes you anxious from the variety of twists & turns, it makes your cheeks hurt…

  • Anastasia

    Anastasia

    ★★★½

    anastasia (1956): who are you?
    anastasia (1997): i'm you but stronger in every possible way

  • The Love Witch

    The Love Witch

    ★★★½

    if the love witch casts a love spell on me do NOT prosecute her, that is on me and she caught me slipping

  • The Umbrellas of Cherbourg

    The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

    me before watching the umbrellas of cherbourg (1964): i'm a hopeless romantic, i believe in love and love at first sight, i can't wait to meet my soulmate, get married, buy a home, and grow old with them
    me after watching the umbrellas of cherbourg (1964): my views of love just did a 360. i don't believe in love and love at first sight, i don't want to meet my soulmate and get married and buy a home and grow old with them. love isn't real, love IS a SCAM!

  • Bay of Angels

    Bay of Angels

    ★★★★

    how do i get that opening shot tattooed on the inside of my eyelid

  • Blonde

    Blonde

    i want to get this off my chest SO BEAR WITH ME

    blonde, one of the most anticipated films, based on the book by joyce carol oates, follows a fictionalized version of marilyn monroe's life. if you haven't heard yet, blonde has been delayed because netflix is horrified of the graphic sexual content in it, which includes a r*pe scene. when i read this, my stomach felt sick. i'm tired of hollywood profiting marilyn's name for shock value. (ryan murphy…

  • Persona

    Persona

    ★★★★½

    they're lesbians. elaborate? no.