Tessa has logged 114 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flower

Flower

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Pizza My Heart

Pizza My Heart

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
The Boss

The Boss

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
Edit this entry  
20
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Again

You Again

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Cocktail

Teenage Cocktail

2016
×
Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
AWOL

AWOL

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Party

The Party

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry