MARKASREAL has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
In the Dusk

In the Dusk

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice Sweet Alice

Alice Sweet Alice

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Padre Medico

El Padre Medico

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry