Sort by

Markella has logged 330 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Space Cop

Space Cop

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Murder by Decree

Murder by Decree

1979
×
Read the review Edit this entry  
17
Stella: Live in Boston

Stella: Live in Boston

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alice the Whaler

Alice the Whaler

1927
×
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Fairy Tale

Christmas Fairy Tale

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Santa Claus' Story

Santa Claus' Story

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Merry Christmas

Merry Christmas

1950
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
Wizards of the Lost Kingdom II

Wizards of the Lost Kingdom II

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Wizards of the Lost Kingdom

Wizards of the Lost Kingdom

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Festival Express

Festival Express

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Feeding Frenzy

Feeding Frenzy

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Josh and S.A.M.

Josh and S.A.M.

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Legend

Legend

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hiding Out

Hiding Out

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eli

Eli

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suicide Kings

Suicide Kings

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween Safety

Halloween Safety

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dear Mr. Gacy

Dear Mr. Gacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Playroom

Playroom

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry