Mark has logged 49 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
300

300

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Planet of the Apes

Behind the Planet of the Apes

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Garage

Garage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Romuald et Juliette

Romuald et Juliette

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Serenity

Serenity

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry