Mark J has logged 403 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Horse Money

Horse Money

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Blink

Don't Blink

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: The Time of the Doctor

Doctor Who: The Time of the Doctor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry