Sort by

Marquis has logged 1,081 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clouds

Clouds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hitman

Hitman

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rookie

The Rookie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marvel Super Hero Adventures: Frost Fight!

Marvel Super Hero Adventures: Frost Fight!

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Twister

Christmas Twister

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry