Marquis has logged 108 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nut Job 2: Nutty by Nature

The Nut Job 2: Nutty by Nature

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
The Nut Job

The Nut Job

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Allied

Allied

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Police Academy 3: Back in Training

Police Academy 3: Back in Training

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Police Academy 2: Their First Assignment

Police Academy 2: Their First Assignment

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo! Abracadabra-Doo

Scooby-Doo! Abracadabra-Doo

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bolt

Bolt

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Beneath the Harvest Sky

Beneath the Harvest Sky

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
19
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry