Sort by

Marquis has logged 84 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Leprechaun in the Hood

Leprechaun in the Hood

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Leprechaun 4: In Space

Leprechaun 4: In Space

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leprechaun 3

Leprechaun 3

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read the review Edit this entry