Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★½
Edit this entry  
13
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Look at Me

Look at Me

2022
×
Edit this entry  
10
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Creed III

Creed III

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★
Edit this entry  
28
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★½
Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Men

Men

2022
×
★½
Edit this entry  
25
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★
Edit this entry  
24
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
S1m0ne

S1m0ne

2002
×
Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Mask

Mask

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★
Edit this entry  
17
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Blue Jean

Blue Jean

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
17 Again

17 Again

2009
×
Edit this entry  
14
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
02
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry