Sort by

Mark has logged 43 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Recess: School's Out

Recess: School's Out

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Troy

Troy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beowulf

Beowulf

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry