RSS feed for Jay
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Lavender Lens - 100 Years of Celluloid Queers

The Lavender Lens - 100 Years of Celluloid Queers

×
Edit this entry  
24
Arizona Sky

Arizona Sky

2008
×
Edit this entry  
24
Towards Mathilde

Towards Mathilde

2005
×
Edit this entry  
23
Once More

Once More

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Venice 70: Future Reloaded

Venice 70: Future Reloaded

2013
×
Edit this entry  
22
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Atonement

Atonement

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★½
Edit this entry  
21
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
Edit this entry  
20
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
½
Edit this entry  
19
Luna e Santur

Luna e Santur

2016
×
Edit this entry  
19
Halfway There

Halfway There

2011
×
Edit this entry  
17
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
This Side of Paradise

This Side of Paradise

1999
×
Edit this entry  
16
This Answering Service Takes No Messages

This Answering Service Takes No Messages

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Past

The Past

2013
×
★★
Edit this entry  
13
The Story of Marie and Julien

The Story of Marie and Julien

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Patience Stone

The Patience Stone

2012
×
Edit this entry  
12
L for Leisure

L for Leisure

2014
×
Edit this entry  
12
Jess + Moss

Jess + Moss

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fugue

Fugue

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
M

M

1931
×
Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Edit this entry  
11
Weekend

Weekend

1967
×
Edit this entry  
10
Quest

Quest

2017
×
Edit this entry  
10
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
On the Road

On the Road

2012
×
Edit this entry  
10
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
Edit this entry  
10
The Mill and the Cross

The Mill and the Cross

2011
×
Edit this entry  
09
Le Boucher

Le Boucher

1970
×
Edit this entry  
09
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★½
Edit this entry  
09
Viola

Viola

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tabu

Tabu

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scenes from Allen's last three days on Earth as a spirit

Scenes from Allen's last three days on Earth as a spirit

1997
×
Edit this entry  
08
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Alice

Alice

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Falling Star

Falling Star

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
We Are Thr3e

We Are Thr3e

2017
×
Edit this entry  
03
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★
Edit this entry