Sort by

Emille has logged 330 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Crucifixion

The Crucifixion

2017
×
Edit this entry  
23
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Some Place Safe

Some Place Safe

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Knight for a Day

A Knight for a Day

1946
×
★★½
Edit this entry  
05
Ye Olden Days

Ye Olden Days

1933
×
★★
Edit this entry  
05
Old King Cole

Old King Cole

1933
×
★★
Edit this entry  
05
The Pied Piper

The Pied Piper

1933
×
Edit this entry  
05
The Prince and the Pauper

The Prince and the Pauper

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Crucifixion

The Crucifixion

2017
×
Edit this entry  
03
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Silver Spoon

Silver Spoon

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Storks

Storks

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
Edit this entry