MarkXero has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Becky

Becky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Abandoned

Abandoned

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rolling Stone: Life and Death of Brian Jones

Rolling Stone: Life and Death of Brian Jones

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tailgate

Tailgate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Prevenge

Prevenge

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Rabid

Rabid

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Duel

Duel

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Roger Waters: The Wall

Roger Waters: The Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jungle

Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beast

The Beast

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry