Sort by

marleigh moats has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jack White: Kneeling At The Anthem D.C.

Jack White: Kneeling At The Anthem D.C.

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
18
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Heaven Adores You

Heaven Adores You

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★
Edit this entry  
14
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★½
Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Rad

Rad

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry