Sort by

marleigh moats has logged 127 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Smile

Smile

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★
Edit this entry  
02
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
27
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
24
X

X

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★
Edit this entry  
18
Orphan

Orphan

2009
×
★★
Edit this entry  
18
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★
Edit this entry