Sort by

MarlonBrandeau has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Edit this entry  
08
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Howards End

Howards End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★½
Read the review Edit this entry