Sort by

marsha has logged 343 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beats

Beats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Zoya Factor

The Zoya Factor

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Covenant

The Covenant

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cook

The Cook

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Kill

First Kill

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
New Police Story

New Police Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mercury Rising

Mercury Rising

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool: No Good Deed

Deadpool: No Good Deed

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La luna

La luna

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
★½
Read the review Edit this entry