Sort by

marshlandz has logged 276 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★★½
Edit this entry  
31
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Crack-Up

Crack-Up

1946
×
★★
Edit this entry  
28
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hit 2 Pass

Hit 2 Pass

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ida

Ida

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pick Me Up

Pick Me Up

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Master of the House

Master of the House

1925
×
★★★
Edit this entry  
22
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Argo

Argo

2012
×
Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★½
Edit this entry  
12
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Actress

Actress

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Omen

The Omen

1976
×
★★½
Edit this entry  
25
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Box

Black Box

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Edit this entry