Sort by

marshlandz has logged 22 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Harper

Harper

1966
×
★★½
Edit this entry  
20
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★
Edit this entry  
16
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★½
Edit this entry  
14
Tristana

Tristana

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★
Edit this entry  
01
The Woman Chaser

The Woman Chaser

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Lady Without Passport

A Lady Without Passport

1950
×
★★
Edit this entry