RSS feed for marshlandz

marshlandz has logged 29 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Impact

Impact

1949
×
★★
Edit this entry  
24
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Runner

Runner

2017
×
Edit this entry  
22
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Story of a Cheat

The Story of a Cheat

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
16
In Dog Years

In Dog Years

2019
×
Edit this entry  
16
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pushover

Pushover

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
08
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
07
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Report to the Commissioner

Report to the Commissioner

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Physical Evidence

Physical Evidence

1989
×
Edit this entry  
01
The Private Files of J. Edgar Hoover

The Private Files of J. Edgar Hoover

1977
×
★★½
Edit this entry