Sort by

sarah has logged 157 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Is Going to Hurt

This Is Going to Hurt

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rock Family Trees

Rock Family Trees

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love and Leashes

Love and Leashes

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Help

The Help

2011
×
Edit this entry  
06
3096 Days

3096 Days

2013
×
Edit this entry  
05
Battle of Demons 3

Battle of Demons 3

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Battle of Demons

Battle of Demons

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
Edit this entry  
04
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
Edit this entry  
03
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
Edit this entry  
03
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Girl

Girl

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
25
MTV Unplugged: Liam Gallagher

MTV Unplugged: Liam Gallagher

2019
×
Edit this entry  
24
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
Read the review Edit this entry  
19
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pocahontas II: Journey to a New World

Pocahontas II: Journey to a New World

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Edit this entry  
07
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paul McCartney: Unplugged

Paul McCartney: Unplugged

1991
×
Read the review Edit this entry  
07
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry