Marika has logged 131 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Burnt

Burnt

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1988
×
★★
Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
1408

1408

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell 2.0

Ghost in the Shell 2.0

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★
Edit this entry  
21
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Interview with a Serial Killer

Interview with a Serial Killer

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Happily Ever After

Happily Ever After

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sex and Lucía

Sex and Lucía

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Let's Go to Prison

Let's Go to Prison

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★½
Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Days

The Last Days

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Jar City

Jar City

2006
×
Edit this entry  
04
Silent Hills P.T.

Silent Hills P.T.

2016
×
Edit this entry