marties has logged 263 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There Is No Place Like Home

There Is No Place Like Home

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★½
Edit this entry  
11
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Domestics

The Domestics

2018
×
Edit this entry  
05
Mile 22

Mile 22

2018
×
½
Edit this entry  
04
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Heiresses

The Heiresses

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Those Bad Things

Those Bad Things

2018
×
Edit this entry  
30
Fino alla fine

Fino alla fine

×
Edit this entry  
30
Frontiera

Frontiera

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gagarin, Mi Mancherai

Gagarin, Mi Mancherai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Epicentro

Epicentro

2018
×
Edit this entry  
30
Cronache dal crepuscolo

Cronache dal crepuscolo

2018
×
Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Beloved Enemy

My Beloved Enemy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Other Woman

The Other Woman

2018
×
Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Still See You

I Still See You

2018
×
½
Edit this entry  
20
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ant Head

Ant Head

2018
×
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Edit this entry  
13
Revenge

Revenge

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Air Strike

Air Strike

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Vacation

Vacation

1971
×
Edit this entry  
04
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★
Edit this entry