marti has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Terminal

Terminal

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry