• Brooklyn

    ★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★★

  • True Story

    ★★½

  • Big Eyes

    ★★★½

  • Into the Woods

  • Suite Française

    ★★★

  • The Last Five Years

    ★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Big Hero 6

  • John Wick

    ★★★★½

  • Love, Rosie

  • The Boss: Anatomy of a Crime

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Theory of Everything

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Wild Tales

  • Guardians of the Galaxy

  • Maleficent

  • Blended

  • The Fault in Our Stars

  • X-Men: Days of Future Past

  • Godzilla

  • The Other Woman

  • The Amazing Spider-Man 2

  • Divergent

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • Neighbors

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Frozen

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Oldboy

  • Thor: The Dark World

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★★★

  • One Direction: This Is Us

  • Palo Alto

    ★★★½

  • Gravity

  • The Mortal Instruments: City of Bones

  • About Time

    ★★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★

  • World War Z

  • The White Queen

  • Despicable Me 2

  • Monsters University

  • Now You See Me

  • The Great Gatsby

    ★★★★½

  • Iron Man 3

  • The Host

  • Life Is But a Dream

  • Oz the Great and Powerful

  • Very Good Girls

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Kill Your Darlings

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

  • Wreck-It Ralph

  • Pitch Perfect

  • Hotel Transylvania

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Anna Karenina

    ★★★

  • Frances Ha

    ★★★

  • The Dark Knight Rises

  • Ice Age: Continental Drift

  • The Amazing Spider-Man

  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted

  • Snow White and the Huntsman

  • What to Expect When You're Expecting

  • The Avengers

  • The Lucky One

  • The Hunger Games