• American Beauty

    ★★★★½

  • The Iron Giant

  • Runaway Bride

    ★★★

  • Big Daddy

  • Tarzan

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • Cruel Intentions

    ★★

  • A Bug's Life

  • Elizabeth

    ★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★

  • Armageddon

  • Mulan

  • The Man in the Iron Mask

  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

  • Titanic

  • The Devil's Advocate

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★

  • Hercules

  • My Best Friend's Wedding

  • One Fine Day

    ★★★

  • 101 Dalmatians

  • Space Jam

  • Romeo + Juliet

    ★★★★

  • Matilda

  • The Hunchback of Notre Dame

  • Twelve Monkeys

    ★★★★

  • Toy Story

  • Se7en

    ★★★★★

  • A Walk in the Clouds

  • Clueless

    ★★★★½

  • Pocahontas

  • While You Were Sleeping

    ★★★

  • A Goofy Movie

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • The Nightmare Before Christmas

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Jurassic Park

  • This Boy's Life

    ★★★★

  • Aladdin

  • Beauty and the Beast

  • Terminator 2: Judgment Day

  • Home Alone

  • Ghost

  • Back to the Future Part III

  • Pretty Woman

  • Back to the Future Part II

  • The Little Mermaid

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

  • Bad

  • Dirty Dancing

  • The Untouchables

    ★★★★

  • Fatal Attraction

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Lady Jane

    ★★★★

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • The NeverEnding Story

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • The Empire Strikes Back

  • Grease

  • Star Wars

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Aristocats