Sort by

martinjacob49 has logged 39 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rhinestone

Rhinestone

1984
×
Read the review Edit this entry  
21
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flight

Flight

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
1941

1941

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fan

The Fan

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Timmy Failure: Mistakes Were Made

Timmy Failure: Mistakes Were Made

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry