Sort by

Lady Stardust has logged 44 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★
Edit this entry  
26
U2: Elevation 2001 - Live from Boston

U2: Elevation 2001 - Live from Boston

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Edit this entry  
24
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suede - Love & Poison

Suede - Love & Poison

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
11
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Veronica

Veronica

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Edit this entry  
07
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★
Edit this entry  
07
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
05
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
04
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry