Marvillain has logged 149 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Edit this entry  
26
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
19
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Psych 3: This Is Gus

Psych 3: This Is Gus

2021
×
Edit this entry  
08
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Edit this entry  
05
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Edit this entry  
12
Vincent

Vincent

1982
×
Read prior review Edit this entry  
11
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
Escape the Undertaker

Escape the Undertaker

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Read prior review Edit this entry  
07
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★
Edit this entry  
05
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Edit this entry