• The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Mona Lisa and the Blood Moon

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Land

    ★★

  • Mass

    ★★★★

  • Passing

    ★★★½

  • The Most Beautiful Boy in the World

    ★★½

  • How It Ends

    ★½

  • On the Count of Three

    ★★★

  • Homeroom

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★½

  • Flee

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★

  • It's a Sin

    ★★★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • News of the World

    ★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • The Prom

    ★½

  • Happiest Season

    ★★

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Contra

  • I Care a Lot

    ★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • And Tomorrow the Entire World

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Undine

    ★★★½

  • Disclosure

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Wendy

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Black Bear

    ★★

  • Zola

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • The Dissident

    ★★★

  • Bad Hair

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Cats

    ½

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★½

  • Last Christmas

    ★★★★

  • The Perfect Secret

  • Fritzi: A Revolutionary Tale

  • The Irishman

    ★★

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The King

    ★★½

  • The Laundromat

    ★★½

  • Wasp Network

    ★★